قطعات یدکی

سوئیچ فشار بالا
High pressure switch یا سوئیچ فشار بالا در قسمت قبل ازممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی تعبیه شده و وظیفه آن خاموش کردن پمپ دستگاه و جلوگیری از بیهوده کاری پمپ در حالت های زیر می باشد:
_وقتی منافذ ممبران به دلایل مختلف گرفته می شود و آب از ممبران عبور نمی کند فشار آب در آن قسمت بالا می رود .
_وقتی که شیر دیس شارژ دستگاه بسته شود و فشار آب در قسمت قبل از ممبران بالا می رود .
لازم به ذکر است فشار متعادل و مناسب این سوئیچ باید توسط کادر فنی مجرب شرکت دریا صنعت تنظیم شود . و اینکه این مقدار فشار باید متناسب با دستگاه و ظرفیت آن باشد .

سوئیچ فشار پایین (Low pressure)
با کاهش و افت فشار سیال ،جریان برقی توسط این سوئیچ ها قطع می شود..

فلوتر یا کنترل مکانیکی سطح مایعات

با توجه به تنظیم دلخواه کاربر برای دستور قطع یا وصل سیال (اعم از آب ،بنزین ،نفت و ...) به منبع مورد استفاده قرار میگیرد.

PH متر

نوشته شده توسط

PH متر

جهت نمایش میزان PH آب بکار گرفته می شود و میزان قلیائیت و اسیدی بودن آب را اندازه گیری می کند که به اوپراتور و یا تکنسین سیستم کمک می کند که چه نوع موادی را در جهت جلوگیری از رسوب در سیستم RO در زمان های مختلف استفاده می کند.

PHمتر تابلویی آنلاین مدل 4805pH، اسید سنج دیجیتال جهت اندازه گیری 3 پارامتر مهم شیمیایی شامل اسیدیته، پتانسیل اکسایش کاهش و دما به کار میرود.

EC متر

نوشته شده توسط

Electrical conductivity in water یا به اختصار EC به معنای میزان توان و قدرت آب جهت انتقال جریان الکتریکی در آب است . مواد شیمیایی موجود در آب ممکن است به یون های مثبت و منفی تجزیه شده و با ایجاد میدان الکتریکی در آب موجب رسانایی الکتریکی آب شوند. پس می توان گفت رسانایی الکتریکی آب با میزان غلظت یون های ایجاد شده در آب ارتباط مستقیم دارد. EC یا هدایت الکتریکی آب معیاری برای میزان خلوص آب است .زیرا با افزایش مواد شیمیایی و ناخالص در آب میزان یون های تجزیه شده بیشتر بوده و میزان EC آب بالاتر می رود و کیفیت آب پایین می آید . از عوامل دیگری که بر میزان EC آب تاثیر دارد دما است . با افزایش دمای آب امکان تجزیه شدن مواد ناخالص در آب به یون های مثبت و منفی بیشتر شده و میدان الکتریکی قوی تری ایجاد می کند و EC آب نیز افزایش می یابد. پس می توان گفت دما و EC آب ارتباط مستقیمی دارند . آب مقطر نمونه ای از آب با EC ناچیز یا به عبارتی صفر است که تقریبا عایق محسوب می شود . در مقابل آب شور یا آب نمک محلولی با EC بالا به حساب می آید . همانطور که گفته شد EC با میزان مواد شیمیایی موجود در آب ارتباط مستقیمی دارد . پس رسانایی الکتریکی یا EC می تواند مقدار کل مواد جامد محلول در آب یا TDS را تخمین بزند و به عنوان روشی برای اندازه گیری TDS آب نیز استفاده می شود . لازم به ذکر است که EC آب تنها میزان شوری و ناخالصی آب را تشخیص می دهد و اطلاعات دقیقی راجب نوع مواد شیمیایی و یون های موجود در آن را نمی دهد . اما می توان گفت سدیم ، کلسیم و پتاسیم از یون های مثبت و کلرید ، سولفات و کربنات از یون های منفی موجود در آب هستند که بر رسانایی الکتریکی و کیفیت آب تاثیر دارند . EC آب با واحد میکرو زیمنس بر سانتی متر یا به اختصار µS/cm اندازه گیری می شود . از دیگر واحد های آن می توان به deciSiemens/m نیز اشاره کرد . که هر 1000 µS/cm معادل با یک deciSiemens/m می باشد .
EC متر وسیله ای برای اندازه گیری میزان هدایت الکتریکی مایعات از جمله آب می باشد. استفاده از EC متر در دستگاه های تصفیه آب صنعتی شرکت دریا صنعت ، موجب کنترل میزان املاح موجود در آب شده است و از آسیب به محصولاتتان و خسارات دیگر به دلیل شوری و ناخالصی آب جلوگیری می کند.

EC متر تابلویی
EC متر یا دستگاه هدایت سنج ( Electric meter ) برای سنجش میزان هدایت الکتریکی مایعات ( آب ) ساخته شده است که نشان‌دهنده میزان نمکهای رسانا موجود در آب می‌باشند که هر چه این میزان بالاتر باشد هدایت الکتریکی آب هم بیشتر می شود.

Total dissolved solids یا همان TDS در واقع همه مواد جامد محلول در آب است .میزان TDS با شفافیت آب ارتباط دارد و هرچقدر TDS بالا تر باشد یا به عبارتی هر چقدر میزان مواد جامد در آب بیشتر باشد آب شفافیت کمتری دارد. این مواد جامد موجود در آب مواد آلی و یا غیر آلی یا همان مواد معدنی است . همانطور که می دانید بیشتر این مواد ، محلول در آب هستند که شامل موادی مانند مس ، کرم ، آهن و.. می شود. با افزایش این مواد آلی و غیر آلی در آب ، کیفیت آب از نظر طعم ، بو و رنگ پایین می آید و آن کیفیت مطلوب برای استفاده از آب در مصارف مختلف از جمله کشاورزی ، گلخانه وصنایع دیگر را از دست می دهد. واحد اندازه گیری TDS ، میلی گرم در لیتر یا PPMمی باشد. برای استفاده از آب در مصارف مختلف باید متناسب با مقدار TDS آب ، دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت مورد نظرتان را تهیه کنید.
همانطور که می دانید مقدار TDS آب تاثیر مستقیمی بر کیفیت آب و در نتیجه کیفیت محصولاتتان دارد. دستگاه های تصفیه آب صنعتی شرکت دریا صنعت آسمان با دارا بودن TDS متر این امکان را به شما می دهد تا هر زمان که می خواهید مقدار TDS آب خروجی دستگاهتان را کنترل و از کیفیت آن مطلع شوید .

کل مواد جامد محلول یا همان Total Dissolved Solids که به اختصار (TDS) تی دی اس نیز گفته می شود، در واقع تی دی اس متر مقدار شفافیت آب را مشخص می‌کند. مواد جامد محلول در آب ممکن است مواد آلی یا غیر آلی (مواد معدنی) باشند.

فلومتر تصفیه آب

دبی سنج یا جریان سنج وسیله ایست که حجم مواد عبوری را نسبت به زمان اندازه گیری میکند. در بیشتر صنایع از جمله صنایع تصفیه آب ،صنایع نفت ،پتروشیمی و... دانستن مقدار دقیق فلوری عبوری مانند آب ،گاز و یا نفت با توجه به ملاحظات فنی و اقتصلدی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توجه به این نکته که میزان کل فلو که معرف جرم ماده مصرفی است دربسیاری موارد نظیر فرآیند های صنعتی کاربرد اقتصادی و معادل قیمت خرید و یا فروش ماده مورد نظر است.

پمپ تزریق یا دوزینگ پمپ

?️کاربرد دوزینگ پمپ اینجکتا
?️صنایع داروسازی
?️کلرزنی به آب آشامیدنی
?️آنتی اسکالانت برای رسوب زدایی در سیستم های RO
?️کلرزنی آب استخر
?️تزرق پلی الکترولیت به فاضلاب
?️شیر آهک جهت کنترل PH و بسیاری از مصارف دیگر

?️مزایای دوزینگ پمپ اینجکتا
دوزینگ پمپ ها در متریال ها و مکانیزم های گوناگونی تولید می شوند.
این پمپ ها در متریال های: پلی پروپیلن (PP)، کاینار (PVDF)، استیل 316، 316L، 304 قابل تولید هستند.

?️تاریخچه دوزینگ پمپ Injecta
شرکت ایتالیایی اینجکتا با بیش از چهل سال تجربه در ساخت انواع پمپ‌های تزریق از شهرت جهانی برخوردار است. این شرکت با بهره‌گیری از توانمندی‌های خود توانسته پمپ های تزریق خود را در متریال‌های گوناگون تولید کند که نیاز وسیعی از کاربران پمپ تزریق را پاسخ می‌دهد.

پمپ تزریق یا به اصطلاح دوزینگ پمپ نوعی پمپ تزریق مواد است که به صورت برقی و مکانیکی کار می کند و مواد را به صورت دقیق در سیستم و یا لوله کشی تزریق می کند .
این دوزینگ پمپ را نوعی پمپ تزریق می نامند که در صنایع مختلف جهت تزریق مواد با تنظیم دبی دلخواه در شبانه روز از آن استفاده می شود . برای مثال در صنعت تصفیه آب و فاضلاب یا دستگاه های آب شیرین کن صنعتی برای تزریق مواد آنتی آسکالانت که مواد ضد رسوب ممبران ها می باشند و یا تزریق متابی سولفیت جهت از دوزینگ پمپ استفاده می شود.

فیلتر دیسکی

جنس دیسک های فیلتر دیسکی از جنس پلی اتیلن می باشد که قابل شستشو است و نیازی به تعویض ندارد و برای جلوگیری از عبور آلودگی های فیزیکی و کدورت موجود در آب مانند گل و لای ،شن ، ماسه و... به کار گرفته می شود. برای جدا کردن ذرات معلق و کلوئیدی با مش های 5 میکرون ، 20 میکرون ،130 میکرون و 200 میکرون می توان از فیلتر های دیسکی استفاده کرد که جنبه محافظت از قسمت پیش تصفیه را در سیستم RO دارد.

ممبران

ممبران یک نوع غشا نیمه تراوا است که این نوع غشا بسیار آب دوست می باشد، به این معنا که زمان ورود آب به غشا ممبران آب جذب ساختمان شیمیایی اش می شود. مولکول های آب می توانند با حلقه های انتهای پلیمر پیوند برقرار کنند که این کار باعث می شود مولکول های آب از املاح جدا شده و از غشا عبور کنند و در نهایت آب محصول Permeate از سیستم خارج شده و قابل بهره برداری می گردد.
ممبران ها بر اساس نوع آب خوراکی که تصفیه می کنند، در انواع سایزهای مختلفی عرضه می شوند. ممبران های SW برای تصفیه آب دریا مناسب است و ممبران های BW برای آب های شور، آب های شهری و آب چاه مناسب می باشند.
ممبران های اسمز معکوس بر اساس ظرفیت سیستم تصفیه آب، در ابعاد مختلفی به بازار عرضه می شوند. ممبران ها را می‌توان در قطر 2.5، ۴ و ۸ اینچ تهیه کرد. ممبران های ۴ و ۸ اینچ برای مصارف صنعتی هستند و ممبران های 2.5 اینچ که در سیستم های تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی کاربرد دارد. برند تایید شده در شرکت دریا صنعت آسمان فیلمتک FILMTEC ساخت آمریکا می باشد.

شیر برقی

Solenoid valve یا شیر برقی از قطعات مهم دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد . که به طور کلی و در صنایع مختلف وظیفه کنترل ، قطع و وصل و مخلوط کردن سیالات را برعهده دارد . که در دستگاه تصفیه آب صنعتی عمل قطع و وصل جریان آب را انجام می دهد. هنگام خاموشی دستگاه جریان آب را قطع و از ورود آب به داخل سیستم جلوگیری می کند. با وجود این شیر برقی ، دیگر هنگام خاموشی دستگاه، آب از طریق پساب هدر نمی رود.
به طور دقیق تری عملکرد این قطعه به اینگونه است که با روشن شدن دستگاه ، شیر برقی فرمانی از تابلو برق می گیرد که با برقراری جریان برق در بوبین شیر برقی ، در سیم پیچ داخل آن میدان مغناطیسی ایجاد می شود و صفحه ای که مانع عبور جریان آب شده به سمت بالا کشیده می شود و آب جریان پیدا می کند.
با خاموش شدن دستگاه و قطع جریان برق و حذف میدان مغناطیسی سیم پیچ ، صفحه مانعی به جای خود بازگشته و ازبرقراری جریان آب جلوگیری می کند.
انواع شیر برقی برنجی و استیل با ولتاژهای 12_24_220 ولت در سایز های 4/1 ،8/3، 2/1 ، 4/3 ،1 ، 2/1_ 1 ،2 ،3 می باشد.

مخزن FRP

نوشته شده توسط

مخزن FRP

جنس مخزن فایبرگلاس می باشد
این مخازن کاربردهای مختلفی در صنعت تصفیه آب دارند و برای فیلتر کردن املاح معلق و مواد فیزیکی موجود در آب بر سر راه آن قرار می گیرد. اگر در این مخازن از کربن استفاده گردد رنگ، بو و مزه نامطلوب آب را از بین می برد. تفاوت مخازن FRP استاندارد با مخازن غیر استاندارد زیاد می باشد. مهمترین تفاوت آن ها این است که لایه داخلی مخازن استاندارد دارای لایه پلی اتیلن می باشد و یک لایه فایبرگلاس به دور این مخازن پلی اتیلن تنیده شده که باعث افزایش تحمل و استقامت درونی و بیرونی مخزن می شود. از جمله مهمترین کاربردهای این مخازن می توان به فیلتر شنی، فیلتر کربنی و سختی گیر اشاره کرد.
همچنین مخازن FRP دارای سایزهای زیر می باشد:
ردیف سایز

ردیف

سایز

1

مخزن FRP 54*10

2

مخزن FRP 52*12

3

مخزن FRP 65*12

4

مخزن FRP 65*14

5

مخزن FRP 65*16

6

مخزن FRP 65*18

7

مخزن FRP 62*21

8

مخزن FRP 72*24

9

مخزن FRP 72*30

10

مخزن FRP 72*36

11

مخزن FRP 72*40

12

مخزن FRP 72*48

پرشروسل

پرشروسل یا همان هوزینگ ممبران یا پوسته ممبران ، محفظه‌ای است از جنس فایبرگلاس که توان تحمل فشار بالا را دارد و وظیفه نگهداری و محافظت از ممبران را به عهده دارد. این قطعه در سیستم RO جهت پوشش و جانمایی غشا ممبران مورد استفاده قرار می گیرد. پرشروسل های صنعتی در سایز های 4 اینچ و 8 اینچ می باشد و با توجه به محل ورودی آب به دو دسته ساید پورت Side Port و اند پورت End Port تقسیم می شوند حداقل فشار کاری پرشروسل 75 پی اس آی و حداکثر 1500 پی اس آی می باشد.

پمپ ورودی دستگاه تصفیه آب _Feed pump

پمپ ورودی از جنس چدن با پروانه استیل می باشد  یا در بعضی مواقع کاملا استیل می باشد و کاربرد آن انتقال آب خام از مخزن ورودی و عبور دادن آب از فیلتر شنی و کربنی و میکرونی می باشد.

پمپ‌های طبقاتی لئو

?کاربرد:
?️مناسب برای بوستر آبرسانی در ساختمان های با طبقات بالا
?️قابل استفاده در مصارف آبیاری و آتشنشانی
?️تامین آب بویلرها
?️تامین آب سیستم سرمایشی و سیرکولاسیون
?️مناسب در سیستم های فیلتراسیون و اسمز معکوس

?️پمپ طبقاتی لئو در مدل‌های مختلفی تولید شده است که می‌توان به پمپ‌ طبقاتی لیو عمودی مدل LVR، پمپ طبقاتی لیو عمودی مدل EVP، پمپ طبقاتی لیو افقی مدل ECH و همچنین پمپ طبقاتی افقی مدل EDH اشاره کرد. در هر کدام از این مدل‌ها تغییراتی در مواد اولیه و ساختار بدنه به وجود آمده که عملکرد کلیه پمپ را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین خریداران به هنگام انتخاب پمپ باید به مدل‌های مختلف آنها توجه داشته باشند و بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنند. یکی از معیارهای انتخاب پمپ طبقاتی لیو توجه به حداکثر فشار کاری آنهاست. این حداکثر فشار کاری در مدلهای مختلف تغییر می‌کند و از 5.5 بار در پمپ طبقاتی افقی لیو مدل EDH تا ۳۳ بار در پمپ‌ طبقاتی عمودی لیو مدل LVR تغییر می‌کند. این فشار کاری مشخص می‌کند که شرایط بهینه برای استفاده از پمپ آب به چه صورت بوده و خریداران چه شرایط و الزامات اولیه‌ای باید برای عملکرد مناسب

گیج فشار یا مانومتر

گیج فشار جهت نمایش میزان فشار یا خلا موجود در قسمت نصب شده به کار می رود . عملکرد آن به صورت مکانیکی است و قسمت مکانیکی آن توسط روغن محافظت می شود. مانومتر فشار برای تنظیم و متعادل سازی مایعات و گاز ها در یک سیستم به کار می رود و استفاده از آن میزان ایمنی را در سیستم بالا می برد.

فیلتر فشرده

فیلترهای الیافی از جنس پلی پروپیلن PP، از نوع پر مصرف ترین و متداولترین فیلترهای تصفیه آب هستند که در بسیاری از سیستم های تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند. فیلترهای الیافی برای حذف گل، شن، ماسه و ذرات معلق که بصورت کلی باعث افزایش میزان کدورت آب می شوند، بسیار مناسب هستند. زمان تعویض این فیلتر ها بسته به میزان کدورت آب متغیر می باشد، بهتر است پیش از عبور کدورت ها به سمت مرکز فیلتر این فیلترها تعویض گردد. یکی از نشانه های کثیف شدن فیلترهای میکرونی، اختلاف فشاری است که بین فشار ورودی و فشار خروجی هوزینگ ها ایجاد می شود و اختلاف بالاتر از 15 PSI نشانه کثیف شدن فیلتر می باشد و تا 25 PSI حتما بایستی تعویض گردد.

RO کنترلر
RO کنترلر، مدیریت سیستم به‌صورت خودکار و بررسی آنلاین بدون کمک نیروی انسانی را فراهم می‌کند و قادر به کار با تمام تجهیزات تولید آب خالص و دستگاه‌های اسمز معکوس آب دریا است.

به بخش پشتیبانی آنلاین گروه فنی مهندسی نوین تصفیه پارس خوش آمدید

پشتیبانی آنلاین
Close and go back to page